Файл 8

Тема 8. Організація і проведення пусконалагоджувальних робіт та здавання приймання в експлуатацію енергетичного обладнання.

 

Допуск до експлуатації енергетичних установок.

Загальні положення по організації ПНР

ПНР в енергоустановках є спеціалізованою, завершуючою частиною електромонтажних робіт.

ПНР переслідує мету - забезпечення заданих (проектних) енергетичних і технічних параметрів технологічної установки, а також надійності її роботи на весь нормований термін служби.

Від того, на скільки правильно організовані ПНР, залежить своєчасність забезпечення енергією (електро-, тепло-, газо-, пневмо- і ін.) проектного об'єкту, а від якості цих робіт — економічність і безперебійність роботи даного об'єкту.

Об'єм і номенклатура втрачаються технологічними умовами роботи ЕО, а також об'ємом і нормами випробувань, визначуваних ПБЕ.

Основними етапами ПНР є:

- підготовка до виконання ПНР включає:

а) вивчення і аналіз проекту, внесення виправлень у відповідні схеми з метою виключення переробок схем після монтажу;

б) складання проекту виробництва ПНР (визначення об'єму майбутніх ПНР, чисельність і кваліфікацію технічного персоналу, організацію підготовки персоналу):

в) складання, узгодження графіка ПНР, підбір необхідної нормуючої і регламентуючої документації:

г) підготовка парку КВП для проведення вимірювань і випробувань:

д) забезпечення керівником на місці виробництва робіт необхідних для цього умов (визначення приміщень для зберігання КВП, перевірка і настройка окремих блоків і ін.);

- виконання ПНР, що включає:

а) роботи, що проводяться поза зоною монтажу (перевірка відповідності КВП, комплектуючих пристроїв проекту, настройку окремих блоків і регулювання);

б) роботи, що проводяться спільно з монтажем ( перевірка відповідності встановленого ЕО проекту, його комплектність і справність; перевірку монтажу вторинної комутації; перевірка заземлюючих пристроїв)

- роботи, що виконуються після закінчення монтажу:

а) перевірка правильності монтажу первинних і вторинних ланцюгів;

б) перевірка апаратури, приладів, блоків захисту і ін., із зняттям необхідних характеристик;

в) проведення випробувань ізоляції силових ланцюгів, розподільчих пристроїв і ін. ЕО;

г) подача напруги на схему управління, захисту і сигналізації;

д) перевірка функціонування окремих елементів схем, вузлів і схеми в цілому;

е) підготовка документації (протоколи випробувань і наладки) тієї, що дає підставу для подачі енергії по постійній схемі.

З моменту подачі напруги (енергоносія) в оперативні і силові ланцюги, по постійній схемі на ЕУ вводиться експлуатаційний режим.

- роботи, що виконуються після введення експлуатаційного режиму:

а) апробація енергоприводів в ручному (або місцевому) режимі:

б) комплексна апробація схем без навантаження з імітацією можливих режимів для перевірки спрацьовування захисту, блокувань, сигналізації;

в) регулювання і настройка ЕО на х. х. і під навантаженням відповідно до заданих (проектних) технологічних режимів;

г) зняття основних характеристик роботи блоків, пристроїв;

д) закінчення обробки звітної документації.

- приймання-здача ПНР, що включає:

а) оформлення спеціальним актом передачі замовнику документації по ПНР:

1)     протоколи перевірки і наладки схем управління, автоматизації і сигналізації;

2)     протоколи випробування і апробації високовольтного ЕТО і др.;

3) протоколи випробувань енергоприводів технологічних
установок;

4) протоколи перевірки заземлюючих пристроїв;
5) протоколи перевірки опору ізоляції;

6) протоколи перевірки ЕУ високого тиску і ін.

Всі виявлені в ході ПНР дефекти і недороблення записуються в журнал «Дефекти проекту, монтажу і устаткування», який повинен зберігатися у керівника ПНР.

Як в процесі проведення ПНР, так і при подальшій експлуатації ЕО для визначення його технічного стану, виявлення несправних вузлів, застосовується система технічного діагностування.

Основи технічної діагностики енергообладнання

Технічна діагностика - це наука про методи і засоби розпізнавання технічного стану і виявлення несправностей (дефектів) виробне.

Технічне діагностування - це процес розпізнавання стану об'єкту, кінцевим результатом якого служить висновок про технічний стан об'єкту. (АД справне або в обмотки СІ, C4 є виткові замикання, ізоляція зволожена та ін.).

Технічний стан об'єкту характеризується діагностичними (або контрольованими) параметрами, які можуть бути:

-    визначаючими, які дають якнайповніші відомості про працездатність об'єкту, оцінюючи його стан в цілому (наприклад температура нагріву ЕД);

-    допоміжними, які оцінюють окремі властивості об'єкту або місце несправності (наприклад: опір ізоляції визначає лише стан ел. частини ЕО).

Спосіб (алгоритм) діагностування - це сукупність і послідовність дій, що дозволяють визначити технічний стан об'єкт) (наприклад: висновок про нормальний стан МП можна зробити на підставі певної послідовності дій: вимірювання опору ізоляції, перехідного опору контактів, вимірювання розчину і провалу контактів і ін.).

Система діагностування - це сукупність об'єкту, способів і засобів діагностування. Залежно від призначення і виду вирішуваного діагностичного завдання СД умовно розділяють на:

- профілактичні, призначені для виявлення в процесі експлуатації дефектних деталей і елементів, що виробили свій ресурс (тобто виявлення слабких місць без виведення ЕО в ремонт);

- диференціальні, які служать для виявлення несправностей при плановому ТО і ПР (при цьому, визначають вид і склад операцій ремонту ПР і КР);

- функціональні, призначені для оцінки якості функціонування і працездатності шляхом визначення комплексу експлуатаційних властивостей ЕО і зіставлення з номінальними або нормованими значеннями (наприклад: при випробуванні ЕД визначають опір обмоток постійному струму, Ri3; Iхх; Рхх; Uк%; Ркз і порівнюють з номінальними значеннями);

- прогнозуючі, які дозволяють передбачити стан ізоляції в майбутньому і визначити вірогідний момент появи відмови. (Для цього оцінюють залишковий ресурс елементів ЕО на підставі зміни параметрів в період, передуючий прогнозу. Наприклад: для підшипників відомі фактичне і граничне значення зазору. Розділивши  , отримуємо залишковий ресурс.

 

 Межа експлуатаційної відповідальності за технічний стан та обслуговування енергетичних установок

 

Порядок прийняття в експлуатацію знову змонтованих електроустановок

Змонтоване електрообладнання і мережі приймають в експлуатацію державні приймальні комісії. До пред'явлення об'єктів державним комісіям робочі комісії, призначені замовником, повинні перевірити відповідність об'єктів і змонтованого устаткування проектам; результати випробувань і комплексного апробування обладнання; підготовленість об'єктів до нормальної експлуатації і випуску продукції, включаючи виконання заходів щодо забезпечення здорових і безпечних умов праці і захисту природного середовища ; якість будівельно-монтажних робіт і прийняти ці об'єкти.

За результатами перевірок складають акт про готовність об'єкта для пред'явлення державній приймальній комісії за встановленою формою. До її складу включаються представники замовника - голови комісії, генерального підрядчика, субпідрядних організацій, генерального проектувальника, органів державного санітарного та пожежного нагляду, технічної інспекції профспілок, профспілкової організації замовника.

Державні приймальні комісії приймають закінчені будівництвом об'єкти, підготовлені до експлуатації (укомплектовані кадрами експлуатаційними, забезпечені енергоресурсами, сировиною та ін), на яких усунуті всі недоробки і на установленому обладнанні розпочато випуск продукції.

Прийняття в експлуатацію об'єктів оформляється актами, які підписуються головою і всіма членами комісії.

 

 

Література

 

1. Єрмолаєв С. О. Експлуатація енергообладнання та засобів автоматизації в системі АПК : підручник / Єрмолаєв С. О., Мунтян В. О., Яковлев В. Ф. - К. : Мета, 2003. - 543 с.

2. Лут М. Т. Основи технічної експлуатації енергетичного обладнання АПК / Лут М. Т., Мірошник О. В., Трунова І. М. - Харків : Факт, 2008. - 438 с.

3. Єрмолаєв Є. О. Експлуатація і ремонт електрообладнання та засобів автоматизації і С. О. Єрмолаєв, В. Ф. Яковлев. - К. : Урожай, 1996 - 336 с.

4. Мірошник О. В. Організація технічної експлуатації енергетичного устаткування підприємств АПК / О. В. Мірошник, І. М. Трунова. - Харків : ПП ЧЕРВЯК, 2005. - 128 с.

5. Лут М. Т. Організація і планування технічного обслуговування та ремонту електрообладнання сільськогосподарських підприємств / Лут М. Т., Хоменко І. В., Хоменко Ю. І. -К. : НАУ, 1995. - 59 с.

6. Правила улаштування електроустановок / 2-ге вид., перероб. і допов. - Харків : Форт, 2009. - 736 с.

7. ПУЭ, 2007. Правила устройства электроустановок. - Харьков : Индустрия, 2007. - 416 с.

8. Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів / Наказ № 258 Мінпаливенерго України від 25.07.2006.

9. Правила технічної експлуатації теплових установок і мереж / Наказ № 71 Мінпаливенерго України від 5.03.2007. - [Чинний від 2007-09-05].